Namíbie

Netuším, kde začít. Namíbie nás dostala do kolen v tom nejlepším smyslu. Osobně jsem se jí trochu obávala. Opak se stal pravdou a osobně si myslím, že ji jen tak jiná země z našich pomyslných TOP5 nedostane.

Najeto přes 2.500km – projeli jsme se pouští, národním parkem Etoshou, ale i krajinou, která někdy připomínala spíš Mars, než naši Zemi. Spali jsme ve stanech na střeše auta, grilovali zvěřinu, sprchovali se venku, ale vyzkoušeli jsme i nejkrásnější lodge s bazénem uprostřed “pouště”. Opravdu jsme nebyli první ani poslední s malým dítětem. Nepřestávalo nás překvapovat, kolik jsme potkávali mladých rodin nebo naopak seniorů na cestě. Jednou jsme to výskytem a typem turistů s Ondrou přirovnali ke “Kanárům”.

Mohla bych o Namíbii básnit hodiny…o tom jak máte pocit, že se dotknete oblohy a jak v noci doslova chodíte v rozsypaný mléčný dráze hvězd, ale asi bych se právě tam někde zasněná ztratila a neodpověděla na žádné dotazy, které nám píšete. Chtěla bych, aby vás článek nejen navnadil, ale hlavně vám i pomohl, tak to vezmeme formou otázek, na které mi pomůže odpovědět i Ondřej, protože administrativně je to jeho zásluha.

Jak na víza do Namíbie?

Ondřej: Je zde několik způsobů, jak si víza obstarat a u všech se nevyhnete Berlínu. Tam sídlí příslušná ambasáda Namíbie. Tím, že Namíbie byla až druhá země po naší cestě, zkoušel jsem zjišťovat možnosti pořízení víza při odletu v Kapském Městě, ale byl jsem rázně upozorněn, že tato cesta nikam nevede. Tudíž následovalo řešení narychlo v ČR, i díky tomu jsem se dostal na paní Stellovou a její Stella Travel Agency, která se zabývá výhradně Afrikou již více než 20 let. Každý týden je ve spojení s ambasádou v Berlíně a řeší desítky víz měsíčně. Skvělý přístup a naprostá profesionalita pro nás byla milým překvapením. Ostatně nám zařídila i off road se stanem na střeše a kempy v oblasti, kde ještě booking ani AirBnB neviděli. Google vám hodně napoví, ale paní Stellová vám odpoví ???? PS: Ještě jednou obrovské dík, za pomoc s organizací paní Stellové, v případě potřeby se obraťte na www.mojeafrika.cz .

Co je třeba zařídit, pokud s sebou berete dítě?

Ondřej: Je třeba mít s sebou mezinárodní očkovací průkaz. Dále nejdůležitější věc je kopie rodného listu dítěte. Tato kopie musí být ověřena a oražena soudním překladatelem. Počítejte, že vám to zabere zhruba 5 dní. Vzhledem k tomu, že jsme navštívili celkem kolem 10 afrických zemí, měl jsem s sebou pro jistotu 5 těchto kopií.

Nějaká zvláštní očkování?

Namíbie nepodléhá pod povinné očkování žluté zimnice, jako například jiné africké země. Povinné očkování žluté zimnice je pouze v případě, že přijíždíte ze země z endemickým výskytem žluté zimnice. Takže například, pokud byste strávili nějaký čas v Ugandě a následně pokračovali do Namíbie, požadovali by po vás očkování. Toto očkování samozřejmě není nic extra super pro malé dítě (živá vakcína), proto jsme skládali náš itinerář tak, abychom to nepotřebovali. Ale i přes to jsem měl napsaný a orazítkovaný dokument v angličtině, že Elliot kvůli alergii toto očkování nemůže podstoupit, bral jsem to jako prevenci, kdyby přeci jen nějaký úředník na letišti něco vymýšlel. My toho máme naočkováno víc než dost, ale já s Elliotem(2) nemáme očkovanou žlutou zimnici. Elliot kvůli věku nemá ani břišní tyfus.

Prosím neberte si nás jako příklad, co je a není třeba mít očkováno a poraďte se se svým lékařem nebo zavolejte na nejbližší očkovací centrum. Rádi vám poradí a vše vysvětlí. Já ani Ondra nejsem na nic takového certifikovaný.

Je bezpečné jezdit autem na vlastní pěst?

Ano, ale má to jistá pravidla. Například je třeba mít itinerář cesty, který musíte dodat s pasama při žádosti o vízum. V intineráři jsou mimo trasy i jednotlivá ubytování a jejich rezarvace, popřípadě i vytištěné vouchery do jednotlivých parků. Údajně tento itinerář chtejí vidět i policisté, pokud vás někde zastaví – my jsme se s tím nesetkali. Počítejte s tím, že jedete téměř po celou dobu offroad viz naše video.

Je třeba kempy rezervovat předem?

Ondřej: Ano i ne, my byli v Namibii v high season, takže jsme zažili, že například u Sossosvlei (nejstarší pouště), byl docela problém s ubytováním, tím myslím ty levnější a dostupnější kempy. Ale vždycky se dala najít alternativa, např. kousek dál od vjezdu do parku nebo podobně, ale prostě už si nemůžete vybírat. Proto obecné pravidlo u Bookingu i AirBnB mám, čím dříve, tím vždycky lépe.

 

Jak kempy fungují?

Kempy mají někdy i několik druhů ubytování – safari stan, lodge nebo jen parkovací místo ke kterému je většinou nějaký rošt nebo gril, sprchy buď společné nebo  ke každému parkovacímu stání zvlášť, takové venkovní ???? řekněme s lehkou romantikou. Ve většině kempů vám zajistí dřevěné uhlí a popřípadě vám jej roztopí. Někdy krom přípravy masa slouží i k ohřevu vody pro vaši venkovní sprchu.

Některé kempy jsou vybaveny menším shopem, kde právě můžete koupit maso (zvěřinu), pití atd. bývají velmi strohé. Setkali jsme se pouze s jedním, kde se toho dalo koupit opravdu víc, pokud není shop stačí se zeptat na “recepci” většinou mají v lednicích připravené balíčky.

Kde a jak si půjčím auto?

Ondřej: Velice záleží v jakém období si chcete vozidlo půjčit, ale obecně doporučuji řešit vždy s předstihem. My podobně jako víza vyřešili auto se stany na střeše přes www.mojeafrika.cz , kde jsme měli vše dopředu za jasnou cenu včetně pojištění. Můžete zkoušet hledat přes klasické weby apod., ale vždy vyžadujte podepsanou smlouvu o zapůjčení vozidla, abyste pak na místě nekoukali smutně na prázdnou autopůjčovnu.

Čím je auto vybaveno?

Naprosto vším. Naše auto mělo na střeše dva dvoulůžkové stany. Součástí je i kempingový set (4 židle, stůl, nádobí, příbory), lednice, 4 polštáře, 4 spacáky.

Pozn.: Do auta doporučujeme vzít přechodku do zapalování na USB, kvůli nabíjení telefonů atd. většinou se jedná o starší modely, které nemají zabudované USB. Určitě není od věci vzít si s sebou CD ať s písničkami nebo mluveným slovem, protože radio opravdu téměř nikde nechytnete a pokud budete jezdit v autě i 5 hodin denně, tak je fajn někdy něco slyšet. ???? Tohle je jen doporučení, pokud si budete chtít půjčit auto ve stylu kempingu.

Jakmile uvidíte pumpu – tankujte do plna.

Brali jste si speciální vybavení (oblečení)?

Elliotovi jsme se snažili celkově do Afriky sehnat světlé (bíle) oblečení, protože nepřitahuje mouchy a komáry. Obzvlášť je dobré se vyhýbat modré barvě. Sehnali jsme i jednodílné overaly na spaní, aby byl co nejvíc chráněn. Nám jsme přibalili snowboardové ponožky, protože v noci se mnohdy ochladilo někdy jsme je navlékali i Elliotovi. Před cestou jsem i na doporučení rodičů (mají nacestováno víc než my) objednala vložky do spacích pytlů. Spacáky sice dostane k autu a mají být vyprané stejně, tak jako polštáře, ale řekněme si že je to Afrika a tyto věci jsou mnohdy starší, než vy. Vložky do spacích pytlů je třeba sehnat bavlněné. Pokusím se vám dolů dát odkaz na ty naše. Klasicky jsme s sebou tahala moskytiéry z nano vláken. Ve stanu vám jsou samozřejmě k ničemu a s největší pravděpodobností se vám tam ani komár nedostane, ale v některých hotelech nebo apartmánech, kde nebyli jsme je používala. Jinak co se týče naší techniky na focení a natáčení, tak o tom máme celý vlog na YouTube.

Brali jste před cestou antimalárika?

Nebrali jsem ani my ani Elliot, ale opět je to na rozhodnutí každého z vás. Co se týče repelentů doporučuji kupovat místní, jelikož jsou daleko účinnější.

Jídlo a strava celkově?

V Namíbii, jako turista nejčastěji narazíte na zvěřinu v podobě několika druhů antilop, pštrosů atd. V lodgiích najdete v menu naprosto vše a jídlo je samozřejmě výborné, pokud budete stanovat v kempech a budete se stravovat sami, tak budete pravděpodobně grilovat. Během cesty je opravdu dobré nakoupit ve větších městech (což jsou asi dvě :D) všechno co potřebujete, protože se může stát, že pak delší dobu kromě masa nic neseženete. Pokud nemáte rádi zvěřinu, tak si dopředu kupte do lednice nějaké kuřecí nebo párky, pak už nebude k dostání. Měli jsme občas problém sehnat pečivo – to z 90% spočívalo v toastovém chlebu, akorát třeba do Etoshy ho vozili jen jednou týdně a byl hned pryč. Jak jsme již zmiňovala součástí auta je i lednička, takže doporučuji ji vybavit – kafe, jogurty, kečup, máslo, sůl a pepř atd. ???? samozřejmě to nejdůležitější je voda, voda, voda. Nikdy nevíte, kde zrovna píchnete nebo kde budete muset stát hodiny a vody není nikdy dost. Všichni nás i neustále upozorňovali, že nejdůležitější je tankování a voda – od pumpy k pumpě vždy vše do plna.

Odkazy na jednotlivé kempy a další ubytování.

www.mojeafrika.cz Veškeré info, organizace, zajištění ZDE!!!

Sossusvlei Lodge

Sossusvlei (nejstarší poušť světa) – pozor abyste se dostali přímo k místu mrtvých stromů musíte se trochu projít. Autem se dostanete do “sběrného” bodu, kde si vás převezmou za menší poplatek zkušenější “pouštní” řidiči a převezou vás přes písek k místu odkud se cca hodinku projdete. No nebo to přes písek můžete zkusit projet sami ???? my to zkusili a samozřejmě jsme uvízli, když to budete chtít prubnout, tak nejlépe ráno dokud není ještě písek horký, pak už dopadnete jako my – viz video úplně dole.

Rostock Ritz Desert Lodge

Zebry až do domu ???? pozor rádi kopou.

Swakopmund

Swakopmund – nezapomeňte na výlet lodí (servírují se ústřice). Právě z lodi uvidíte jedno ze tří míst na světě, kde se duny “spojují” s oceánem. Přiblížíte se k pláží kde jsou tisíce a tisíce tuleňů a při troše štěstí narazíte na delfíny nebo velryby. Ve Swakapmundu si můžete i za snowboardovat na dunách. Je to i jedno z měst, kde najdete “větší” obchody a můžete tak doplnit veškeré zásoby.

Windhoek

Hlavní město Namíbie.

Okonjima Lodge

Okonjima má přes 22.000km² a je tzv. gepardí rezervací. Kromě stopování gepardů ve „volné“ přírodě zde zažijete úžasné safari! Lodge mají celou jednu stranu prosklenou a tak se probouzíte a usínáte s výhledem na antilopy, divoký prasátka atd. Za nás to bylo nejkrásnější ubytování s výborným jídlem a atmosférou.

Etosha Campsite

V Etoshe můžete jezdit vlastním autem křížem krážem, ale pokud nejste ubytováni v jednom z kempů musíte jí opustit do 19:00h. Všude panuje přísný zákaz dronů a pokud u vjezdu přiznáte, že jste jeho vlastníkem musíte jej odevzdat. Následně vám bude navrácen. Zcela upřímně my jsme zapřeli, že dron vlatsníme, jelikož jsme měli obavu z jeho navrácení, ale samozřejmě jsme ho nikde ani jednou nevytáhli!

Pokud chcete být probuzeni v noci řvem lvům, slonů a mít husí kůži, že spíte uprostřed národního parku, tak je to pro vás to pravé. (nebojte místo je oploceno a hlídáno)

 

Na závěr naše video z rozdávání hraček, které jsme dostali od vás čtenařů a sledujících pro děti v Africe.

 

Máte zkušenosti s Namíbií? Každý procestuje jiný kus a stráví v dané destinaci jiný čas, proto budeme rádi když se s námi a ostaními podělíte v komentářích o své zkušenosti. ????

Zpět do obchodu