Mexiko

Asi úplně první destinace, kde mi bylo líto že nekupujeme suvenýry a nemáme volné místo v kufru.

Mexico nebyla má vysněná destinace a možná právě proto mě tolik uchvátila. Já, která nejsem ujetá na barvy a kýčové věci jsem nevěděla, kam dřív s očima. Dokonce jsem do té doby neměla ani ráda mexickou kuchyni.

 

 

 

 

 

Ondra měl od začátku jasno – chtěl ubytování přes AirBnB, abychom se stravovali na “ulici” a načerpali tak místní atmosféru. Byli jsme v apartmánu přímo na pláži s výhledem na bílé pláže a nejtyrkysovější moře v Cancunu. Chodili jsme si pro burito přes ulici a vychutnávali si Coronu za 5Kč.

 

Ubytovával nás “soused” Dave, který se staral o tenhle byt kamarádovi – slovo dalo slovo a my se s Davem domluvili, že nám ukáže některá místa a odveze nás, kam budeme potřebovat.  

 

 

Ne neměli jsme s ním strach, je to mladej kluk v našem věku, který žil nějaký čas v Belgii a procestoval kus světa. Během výjezdů na Chichen Itzu, Cenote Sagrado, Playa del Carmen – nám vyprávěl, jak to v Mexiku chodí, co jsou fámy a na co si naopak dát pozor. Turisti se prý nijak zvlášť nemají čeho bát, protože nevraživost a kriminalita je spíš pokrevní a mezi místními gangy a především v hlavním městě. Projíždět s místním města a památky má své výhody – to největší je cena. Místní mají vždy jiné ceny a je jedno, jestli se to týka suvenýrů nebo jídla, takže vás jen tak někdo nenatáhne. Zároveň ví, kde se nejlépe najíst, zaparkovat nebo kde bude nekonečná fronta a jak jí případně obejít.

 

 

Po pár dnech v Cancunu jsme se nechali odvést do Tulumu. Tolik jsme o něm slyšeli, že jsme si jeho návštěvu nemohli nechat ujít. Tulum sám o sobě je v podstatě jedna krásná ulice na pláži plná obchůdku, barů, kaváren atd. všechno se nese v takovým mexickým-boho stylu. Všude jsou houpačky, houpací sítě, bambulky, háčkované postavičky. Všechno je barevný, dokonce i to jídlo vám přijde barevnější než kdekoliv jinde. Opravdu je to pastva pro oči. Údajně od té doby co si kousek odtamtud koupil Justin Bieber vilu, zažívá Tulum turistický boom. Co je na tom pravdy nevíme, ale pravdou je, že je plný krásných modelek a celkově takové mladé krve, takže jestli chce někdo zapařit, tak tam je to správné místo.

 

My jsme byli ubytovaní cca 5km od pláže, což byla chyba. Sice naše vila byla krásná a dokonce s mini bazénem na střeše, ale do ruchu dění jsme jezdili každý den na kole. Okolo nás nebyly žádné obchody ani restaurace a to úplně s malým dítětem nechcete, takže Ondra chodil ráno běhat cca 4km tam a zpět do nejbližšího krámku, kde prodávali nějaký ten jogurt. Nevim proč, ale měli jsem za to že Tulum bude víc roztahanej a tohle ubytování nám původně přišlo úžasný, takže pokud chcete někdo navštívit Tulum dejte si pozor na ubytování, aby jste byli co nejblíže k pláži. Nenechte se zvyklat levnějším a i krásnějším ubytováním opodál, protože vystavěné komplexy jsou krásné, ale opravdu nic okolo nich neni. Sice téměř každý z nich má kola na půjčení, ale není to úplně ono.

 

Jestli se do Mexika budeme někdy vracet, tak s sebou beru jeden kufr navíc. ????

 

 

Pokud máte nějaká doporučení, postřehy nebo typy určitě je přidejte do komentáře pro ostatní, kteří třeba nad Mexikem přemýšlí, každý cestujeme trochu jinak někdo jako samotář někdo naopak v rodinném kruhu. Během cestování hledáme každý trochu něco jiného a od místa máme jiná očekávání. ???? Já se původně Mexica trochu obávala a tak jsme volili i více turistické oblasti, ale rádi načerpáme inspiraci i od vás na příště.

 

 

Přidáváme tedy odkaz na ubytování v Cancunu, Tulumu i Akumal zároveň kontakt na Dava se kterým se můžete domluvit, jak na půjčení auta tak na odvozu ať po památkách nebo z letište na letiště. V neposlední řadě přidávám ještě naše video u YouTube, protože fotky toho spoustu nezachytí. Bohužel spojení na Dava nedám, protože utekl zpět do Belgie. ????

ubytování – Tulum

ubytování – Akumal

ubytování – Cancun

 

Ps: Během našeho cestování máme takovou lehkou tradici. Hledáme vždy film, který je natočen v dané destinaci a je nejlépe podle pravdy. V Mexicu jsme si pustili “Muž v ohni (2004)” a ano je podle pravdy ???? dokonce nám ten příběh Dave převyprávěl dle něj, tak posíláme typ dál. ????